Ochrona mienia na zewnątrz budynków – czujki alarmowe zewnętrzne

Jak chronić posesję? Alarmy na zewnątrz domu
—–
Przestępczość jest problemem w całej Polsce, zwłaszcza na terenach zurbanizowanych. Chcąc chronić swój dobytek prywatny czy firmowy, zakładamy w naszych domach systemy sygnalizacji włamania i napadu. Coraz bardziej wyrafinowane systemy alarmowe mogą jednak obejmować również ochronę posesji, czyli terenu na zewnątrz domu czy lokalu firmowego. Z jakich elementów się one składają?
Trzy rodzaje systemów
Do ochrony zewnętrznej posesji można wykorzystać systemy naziemne, ziemne i ogrodzeniowe, instalowane na wewnętrznym ogrodzeniu obwodnicy. Mogą obejmować one różne rodzaje kablowych elementów, czujniki piezoelektryczne i sejsmiczne, aktywne baterie mikrofalowe i podczerwieni, czujki, dualne czujki czy też radary laserowe i mikrofalowe.
Systemy ochrony zewnętrznej pracują w ciężkich warunkach, przy zmienności temperatury i wilgotności powietrza, dlatego są to systemy złożone pod względem technicznym. Najczęściej jednak wszystkie trzy rodzaje systemów bezpieczeństwa są wykorzystywane w obiektach specjalnych, na przykład militarnych. Z kolei na potrzeby ochrony zewnętrznej standardowej posesji lub domku jednorodzinnego wystarczą systemy naziemne z czujkami dualnymi PIR/MW, aktywne bariery podczerwieni, pasywne czujniki podczerwieni i aktywne bariery mikrofalowe.
Dzięki nowym możliwościom technicznym można wykrywać ruch na dworze dzięki czujkom ruchu lub barierom laserowym.
Najpopularniejsze rozwiązania techniczne
Aktywne bariery podczerwieni są często stosowane w zapewnianiu bezpieczeństwa na posesjach prywatnych. Składają się z co najmniej dwóch elementów: nadajnika i odbiornika, instalowanych naprzeciwko siebie. Bariera może mieć na dworze zasięg nawet 250 metrów. Odbiornik i nadajnik identyfikują ruch przy użyciu wiązek promieniowania podczerwonego. Ich przecięcie włącza alarm.
Czujnik dualne ruchu oferują detekcję: PIR i mikrofalową. Użytkownik może skonfigurować czułość torów detekcji i czułość czujnika zmierzchu. Dualna czujka ruchu może być stosowana na zewnątrz i wewnątrz domu. Daje ona wysoką odporność na fałszywe alarmy i zapewnia stabilne działanie w trudnych warunkach atmosferycznych.
—–